Pianka izolacyjna – co to jest?

Jako piankę izolacyjną stosuje się dzisiaj głównie piany poliuretanowe. Do grupy pian poliuretanowych należą grupy materiałów izolacyjnych o zróżnicowanych właściwościach. Powstają one jednak na bazie jednego składnika czyli polimeru uretanowego. Polimery są dzisiaj materiałami szeroko stosowanymi, z kolei polimer uretanowy występuje na rynku handlowym w wielu postaciach. Można spotkać go jako płyty, otuliny, bloki czy też ciśnieniowe pojemniki z kompozycją. Kompozycja po uwolnieniu spienia się i utwardza.

Adwokat sprawy karne Warszawa
http://roman-adwokat.pl
Profesjonalne porady prawne w Warszawie.
Kompleksowe usługi z zakresu prawa karnego.

Polimer uretanowy stosowany jest jako baza przy powstawaniu pianek, jednak w gruncie rzeczy decyduje on jedynie o właściwościach mechanicznych tego materiału i zajmuje tylko 3% objętości pianki. Adwokat sprawy karne Warszawa. Co więc znajduje się w pozostałych 97% objętości? Otóż znajduje się tam gaz, który wypełnia komórki i to właśnie on odpowiada za wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Duże znaczenie ma proces technologii produkcji, przeznaczenie oraz miejsce zastosowania izolacji z piany poliuretanowej. Mogą zostać użyte różne środki spieniającego. Często różnią się one wartościami współczynnika przewodzenia ciepła, możliwą rozpuszczalnością w kompozycji oraz palnością materiałów czy też zdolnością do dyfuzji.

Większość polimerów to materiały dosyć nowoczesne. Także poliuretan nie posiada długiej historii. Szerokie zastosowanie znalazł podczas II wojny światowej. Stosowano go jako zamiennik drogiej i wtedy właściwie nie do zdobycia gumy. Wtedy wykorzystywano go do wykańczania samolotów i produkcji wytrzymałej odzieży. W następnych latach stosowanie poliuretanu znacząco wzrosło. Dzisiaj jednak wykorzystuje się je głównie jaki materiały, które pozwalają ograniczyć straty energii.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje pian poliuretanowych. Zalicza się do nich piany otwarto-komorowe i zamknięto-komorowe. Piana o otwartych komorach dostępna jest w gęstościach od 6 do 25 kg/m3. Materiał o niższych gęstościach jest wydajniejszy, a tym samym jego zastosowanie bywa najczęściej bardziej ekonomiczne. Piana otwarto-komorowa bardzo dobrze przepuszcza parę i jest świetną barierą dźwiękową. Niestety charakteryzuje ją mniejsza wytrzymałość mechaniczna oraz twardość niż w przypadku pian o komorach zamkniętych. Z kolei piany zamknięto-komorowe uważa się za najbardziej efektywny materiał izolacyjny, pośród tych dostępnych na rynku handlowym. Wyróżnia go to, że posiada on pęcherzyki gazu, dzięki którym może uzyskać odpowiednie właściwości izolacyjne. Jest idealną barierą dla powietrza oraz wody. Posiada bardzo dużą wytrzymałość, w związku z tym nadaje się do większości izolacji wykonywanych w budownictwie. Najczęściej stosowaną pianką zamknięto-komorową jest piana o gęstości 35-60 kg/m3.

Oprócz pianek izolacyjnych poliuretan ma także wiele innych zastosowań. Dzisiaj stosuje się go także w chłodnictwie, ponieważ doskonale izoluje powietrze ciepłe, jak i zimne. Sprawdza się idealnie jako materiał przy konieczności izolowania dużych powierzchni np. hal produkcyjnych czy fabryk, ponieważ nanosi się go bardzo szybko. W branży budowlanej sztywną pianę poliuretanową oferuje się w kilku formach. Jako płyty izolacyjne, które kładzie się na dachach czy sufitach podwieszanych. W formie natrysków, są one wykonywane w miejscu pożądania izolacji, stosuje się na ścianach czy w skomplikowanych kształtach o utrudnionej dostępności. Zastosowanie znalazły także w formie izolacji technicznych. Wykonuje się je jako wycinane, odlewane lub zalewane, dostosowuje się je swoim kształtem do elementów, który ma być izolowany np. do izolacji rur, zbiorników oraz wszelkiego rodzaju urządzeń.