Ocieplanie dachu – wełna czy pianka poliuretanowa?

Do niedawna najbardziej popularnym materiałem izolacyjnym była wełna mineralna. Powoli jednak coraz częściej znacznie chętniej używanym materiałem staje się pianka poliuretanowa. Jest ona nanoszona na powierzchnię natryskowo. Warto więc porównać oba materiały ze sobą i sprawdzić, który z nich jest znacznie lepszy i bardziej efektywny. Czym się one różnią między sobą?

Dobry psychiatra Warszawa
http://evimed.com.pl/psychiatra/
Zespół lekarzy specjalistów.
Umów się na wizytę do psychiatry.

Ocieplanie dachów ma szczególnie dobre zastosowanie w momencie, gdy zależy nam na tym by zagospodarować nasze poddasze. Dobry psychiatra Warszawa. Dzięki odpowiedniemu nałożeniu pianki mamy możliwość uzyskania miejsca, w którym zimą łatwo będzie można utrzymać odpowiednią temperaturę, z kolei latem nie będzie tam sauny. Idealne miejsce na pokój, w którym spokojnie będzie można odpocząć. Jednak by zamieszkać pod stromym dachem należy go najpierw ocieplić. Materiał musi być dobrany tak by chronił właśnie przed nadmierną utratą ciepła, ale jednocześnie musi on być niepalny oraz dźwiękoszczelny. Najlepiej, gdy idealnie wypełnia całą przestrzeń. Zasadniczym plusem może okazać się szybki i łatwy montaż.

Wełna mineralna jest materiałem, który idealnie spełnia te zadania i bez wątpienia nadal jest liderem. Pianka poliuretanowa jest na rynku dopiero od 4 latach. Jest ona idealnym materiałem, który nadaje się do tego by w przyszłości wyprzeć z rynku wełnę mineralną. Dostępna jest w dwóch wariantach, jako twarde płyty, które są przeznaczone do ocieplania od zewnątrz oraz jako piana układana natryskowo od środka. Szczególnie w tej formie, robi ona furorę!

Porównanie właściwości pianki poliuretanowej oraz  wełny mineralnej są trudne do porównania, ponieważ materiały te strukturalnie są do siebie podobne. Właściwości pianki izolacyjnej nie są także dokładnie znane, właśnie dlatego, że jest to stosunkowo nowy materiał. Najłatwiej jest porównać te materiały na podstawie czterech najważniejszych dachowych konkurencjach.

Ważnym współczynnikiem jest współczynnik przenikania ciepła U. Wełna mineralna o najlepszym współczynniku mineralnym powinna mieć grubość przynajmniej 15 cm, z kolei ta o najwyższym 23 cm. Taka warstwa wystarczy, jednak zaleca się zwiększenie warstwy wełny tak do 30-40 cm. Najlepsze ułożenie to dwie warstwy, jedną pomiędzy krokwiami, a drugą pod nimi. W ten sposób drewniane belki nie staną się mostkami termicznymi.  Piankę poliuretanową można podzielić na dwa rodzaje, pierwsza to zamkniętokomórkowa, a druga to otwartokomórkowa. W przypadku użycia do ocieplania poddasza piany w wersji zamknietokomórkowej wykonana izolacja mogłaby mieć 11.5 – 12 cm grubości. Dlatego piankę należy ułożyć także między krokwiami i pod nimi. Zaleca się jednak jej używanie do ocieplania budynku na zewnątrz. Znacznie lepszym materiałem do ocieplania poddasza jest pianka otwartokomórkowa, ma ona trochę gorsze parametry cieplne i trzeba nałożyć ok 18-20 cm grubości, jednak jest to i tak mniejsza grubość niż ta w przypadku wełny mineralnej.

Ciężar ocieplenia jest ważny, ponieważ od niego zależy obciążenie więźby dachowej, a to z kolei wpływa na przekroje jej elementów. Cięższy materiał izolacji, wymaga solidniejszej konstrukcji dachu. W tym przypadku wełna mineralna jest znacznie cięższa, ponieważ jej ciężar to 10-60 kg/m3, z kolei pianka poliuretanowa otwartokomórkowa to 8-10 kg/m3. Zamkniętokomórkowa jest cięższa, bo jej waga to 30-46 kg/m3.

Waznym czynnikiem jest także odpornośc na ogień. Wełna mineralna jest klasyfikowana jako materiał niepalny. Co więcej, izolacja z niej wykonana będzie stanowiła barierę dla ognia i ma za zadanie chronić w razie pożaru drewnianą więźbę dachu.  Pianka poliuretanowa może wejść w reakcje z ogniem. Jest zaliczana do łatwo zapalnych materiałów, ale jednocześnie samogasnących. W płomieniu topi się, jednak po odjęciu ognia sama gaśnie.

W przypadku kosztów, jeśli przyjmiemy, że grubość warstwy będzie wynosiła 20 cm, to zauważymy, że tańszą opcją jest znacznie wełna mineralna. Jej ceny kształtują się w granicach 18 – 50 zł/m2. Z kolei pianka poliuretanowa to koszt 50-100 zł/m2.